Ana Sayfa >> Oto Haberler >> Otomobil Haberleri >> Yerli Otomobil Fabrikasının Ne Zaman Açılacak
Yerli Otomobil Fabrikasının Ne Zaman Açılacak

Türkiye’nin Yerli Otomobil Fabrikası İçin Hazırlanan ÇED Raporu Yayınlandı.

Yerli otomobil Togg çin Bursa Gemlik’te kurulacak olan fabrikanın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu tamamlandı. Açıklanan bilgilere göre, Üretim tesisin tamamlanması 18 ay sürecek ve üretim 2022 yılından itibaren başlayacak. Fabrikanın inşaat aşamasında 2,000 kişi çalışacak. Fabrikanın üretime başlaması halinde ise 2023 yılı için 2420, 2032 yılına kadar da 4,323 kişinin çalıştırılması öngörülüyor.

ÇED raporunda otomobilin ürün çeşidinin belirlenmesi için yapılan çalışmadan da bahsedildi. Bu kapsamda Türkiye’de iki binin üzerinde örneklemle otomobil satın alma davranışı üzerine bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre Türkiye pazarında C segmentinde SUV modeline olan talebin yüksek olduğu görüldü. Togg’un ilk tanıtımında bahsedildiği üzere C segmentinde suv modeli fabrikanın ilk ürettiği araç modeli olacak.


yerli otomobil fabrikası için ÇED raporu

 

Çed raporunda üretim tesisi için neden Bursa’nın tercih edildiği de açıklandı. Yapılan incelemelerde Bursa Gemlikteki alanın denize sıfır konumda olması ve arazinin yakınında liman yer alması dolayısıyla öne çıktığı ifade edildi. Liman sayesinde üretilecek araçların ihracatının ve sevkiyatının deniz üzerinden rahatlıkla yapılması planlanıyor. Gemlik’in seçilmesinde, Osmangazi Köprüsü’ne ve araçların üretiminde kullanılacak yan sanayi ürünlerinin yakınlığı da önemli bir faktör oldu. İnşallah yakın zamanda yerli otomobilimize kavuşcağız.

Raporda şirket ortaklarının yatıracağı toplam sermayenin 2023 yılı itibariyle 500 milyon euro olacağı ifade edildi. Projenin toplam bedeli proje hazırlık, ön mühendislik, izinler, inşaat, makine, elektrik, tesisat, ekipman, montaj, işletmeye alma, ürün geliştirme, pazarlama kalemleri dahil olmak üzere 22 milyar lira olarak belirlendi. Proje ile 2032 yılına kadar, gayrisıhhi yurt içi hasılaya 50 milyar euro katkı sağlaması, cari açığın 7 milyar euro azaltılması, yan sanayi ile birlikte 20.000 kişiye ek istihdam sağlaması bekleniyor.