Ana Sayfa >> Oto Haberler >> Yük Taşıma Araç Haberleri >> Tesla Semi üretimi 2021 Ertelendi
Tesla Semi üretimi 2021 Ertelendi

Tesla Firmasının Üretmeyi Düşündüğü Elektrikli Tır Projesi Semi Üretimi Üçüncü Defa Ertelendi.

 

Tesla firması ilk elektrikli tır modeli Semi’nin üretiminin ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. İlk defa 2017 yılında tanıtılan ve ilk planlamalara göre 2019’da üretime girmesi kararlaştırılan Semi adlı elektrikli tır üretimi daha sonra 2020 yılına kadar ertelenmişti. Corona virüs salgını, elektrikli tır semi’nin üretimini bir kez daha ertelenmesine sebeb oldu. Üretici firmanın verdiği bilgilere göre araç 2021'den önce üretim bandına çıkamayacak.

Bu gelişmeyle birlikte Tesla Semi, daha önce belirlenen takvimin tam iki yıl gerisinde kaldı. Semi’nin üretim tarihi ertelenmiş olsa da araç ilk tanıtıldığı günden beri büyük bir ilgi görüyordu. Bu ilgi sebebi ile bir çok firma tesla semi’ye ön sipariş vermişti. Özellikle UPS ve Walmart gibi uluslar arası şirketler başta olmak üzere yüzlerce şirket elektrikli kamyon için ön sipariş vermişti.

 

tesla elektrik tır semi üretimi 2021

 

2017'de tanıtılan elektrikli tır semi’nin yük taşıma kapasitesi 36 ton olduğu belirtilmisti. Ayrıca tam yükle 0'dan 100 km/s hıza 20 saniyede ulaşabilen yük taşıma aracıdır. Tesla semi’de gelişmiş autopilot sistemi kullanmıştı. 480 ve 800 kilometre menzilli olmak üzere iki farklı versiyonla geleceği duyurulan Tesla Semi, Model 3’e güç veren motorlara dayanan dörtlü bir motor ünitesiyle donatılacak. Böylelikle semi oldukça güçlü bir araç olacaktır. Yük taşıma firmaları semi’yi dört gözle beklemektedirler.